Bali: zážitky z hinduistického ráje

27.03.2019

Stoupám v zástupu lidí po strmých černých schodech k hinduistické svatyni. Ze všech stran mě obklopují Indonésané svátečně odění v bílých košilích a pestrobarevných saronzích s obětinami v rukou. Vzduch je prosycen vůní aromatických tyčinek a slavnostní atmosférou. Slunce mi spaluje kůži. Unaveně pohlédnu nahoru. Chrám Besakih na úpatí mlhavé hory Agung mám po několikahodinové pouti na dosah. Právě jsem se spolu s tisícovkami Balijců stala součástí slavnosti Upacara Panca Wali Krama, která se koná jednou za 10 let.

Besakih Temple
Besakih Temple

Atmosféra turistického ráje

Naše další putování nás zavedlo na indonéský ostrov Bali přímo do turistického ráje Kuta u slavné pláže. Oproti Filipínám si zde žijeme jako králové. V moderních hotelech i ubytování u místních lidí vždy teče voda, funguje elektřina i internet, na ulicích je k sehnání spousta jídla včetně toho západního, obchody světoznámých značek jsou přeplněné zbožím a ceny jsou směšné nízké. Bali je zkrátka turistický ostrov plný možností. Všude jsou hinduistické chrámy omamně vonící na dálku vonnými tyčinkami, krásné pláže a příroda, výtečné indonéské jídlo a bohatá kultura.

Podnikaví Balijci

Daní za to je chování místních obyvatel, kteří se starají jen o to, jak by na nás vydělali. Neustále nás chytají za ruce, přemlouvají k nákupu jejich výrobků a služeb nebo nás dokonce pronásledují. Nabízejí nám všechno možné od marihuany a kokainu přes tetování a masáže až po padělané oblečení a doplňky luxusních značek. Hned první den ve směnárně nás obklíčili tři Indonésané, kteří se snažili různými otázkami odvést naši pozornost a už si tajně strkali část našich peněz do polootevřeného šuplíku. Naštěstí jsme je odhalili.

Náladu si však zkazit nenecháme. Všude se najdou fajn lidi jako třeba ti na fotkách níže. Indonésané se se mnou bůh ví proč chtějí neustále fotit. Obvykle se mi to stane několikrát denně. No, aspoň budeme mít hromadu fotek s místními lidmi. :-)

Kuta Beach

Nejnavštěvovanější pláží na Bali je Kuta Beach poblíž letiště. Jde o impozantně dlouhou a širokou pláž se světlým hrubým pískem, kterou omývá průzračné moře. Tvoří se zde poměrně velké vlny, takže jde o ráj surfařů.

Kuta Beach Bali
Kuta Beach Bali

Balijský hinduismus

Dívka nesoucí obětiny
Dívka nesoucí obětiny

Bali je neuvěřitelně bohaté na krásné hinduistické chrámy a svatyně. Není divu, Bali je jediným z indonéských ostrovů, kde převládá právě hinduismus (tzv. balijský hinduismus vyznává více než 90 % obyvatel). Jde o neuvěřitelně voňavé náboženství. Mezi každodenní rutinu zde totiž patří přinášení obětin bohům, zesnulým předkům i nadpřirozeným bytostem, ve které Balijci věří, a to v podobě nádoby vytvořené z banánových listů naplněné květy, případně kousky jídla a zapálených vonných tyčinek. Tyto obětiny leží nejen u chrámů, ale i před budovami, obchody a na chodnících. Už několikrát se nám do nich podařilo šlápnout.

Chrámy na Bali

Pro vstup do každého hinduistického chrámu je nutné, aby ženy i muži byli zahaleni speciálním šátkem sarong (půjčují ho u vstupu). Dovnitř je striktně zakázán vstup ženám v době menstruace. Chrámy jsou velmi členité a nacházejí se na každém rohu. Slouží nejen k modlitbám, ale i k setkávání lidí a konají se v nich také různá kulturní představení. Místní lidé nosí do chrámu obětiny v podobě košů s květinami a jídlem. V chrámech se často objevuje symbol svastiky (ale s pozitivním významem štěstí, nacistický hákový kříž vznikl z tohoto symbolu mnohem později). Jaké jsou ty nejzajímavější z neuvěřitelného počtu cca sta tisíc balijských chrámů?

Besakih Temple
Besakih Temple
Uluwatu Temple
Uluwatu Temple
Tanah Lot Temple
Tanah Lot Temple
Tirta Empul Temple
Tirta Empul Temple

Jestli se dá nějaký chrám na Bali označit za bezesporu nejimpozantnější, je to Besakih Temple pod sopkou Agung. Je největším, nejkrásnějším, nejstarším a ústředním chrámem celého Bali. Pochází z 8. století. Navštívili jsme ho v období slavností "Upacara Panca Wali Krama", které probíhají jednou za 10 let. Tisícovky tradičně oděných Balijců nesoucích voňavé obětiny s námi stoupaly k hlavnímu chrámu na úpatí hory. Ten moment mi zůstane už navždy v paměti. Daní za to byla několikahodinová zácpa k chrámu i zpět. Balijci v ní trávili v autech celé dny. Nám díky motorce stačilo pár hodin.

Vstupné: 60.000 IDR (zahrnuje i služby místního průvodce)


Uluwatu Temple je hinduistický chrámový komplex stojící na vysokém útesu nad mořem jižně od Denpasaru. Za návštěvu stojí hlavně díky nádherným výhledům na oceán při procházce po hradbách a spoustě skotačících makaků v jeho zahradách. Makakové rádi okrádají nepozorné turisty. Byli jsme svědky toho, jak ukradli jedné Číňance botu a vrátili ji až výměnou za čerstvé ovoce.

Vstupné: 30.000 IDR

Tanah Lot je mořský chrám ležící na skalnatém ostrůvku. Chrám sloužil k uctívání balijských bohů moře. Turisté do něj nesmí, ale i pohledy na vlny bičující chrám stojí za to. Podle legendy svatyni střeží jedovatí mořští hadi. A opravdu jsme v místě, kde se lze k chrámu přebrodit, viděli ceduli upozorňující na výskyt hadů. Hada však ani jednoho. Za to turistů jsou zde spousty, jelikož jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst na Bali.

Vstupné: 60.000 IDR


Tirta Empul Temple je chrámový komplex nedaleko Ubudu s posvátnými prameny, v nichž Balijci vykonávají rituální očistné koupele. Před chrámem se nachází bazének s chrliči vody, pod nimiž se místní obyvatelé omývají (v bazénu kromě nich plavou ryby).

Vstupné: 50.000 IDR

Tip: po zavíračce se dá dovnitř dostat zdarma

Indonéské speciality

Hned první den jsme si k snídani objednali indonéskou specialitu gado gado - směs tofu, tempehu, brambor, vajec a různých výhonků přelitá arašídovou omáčkou. Byla to láska na první ochutnání, přestože jinak tofu nemusím. Arašídová omáčka mě tak nadchla, že jsem se neváhala stavit za kuchařem do kuchyně a poprosit ho o recept. Byl potěšený a její přípravu mi názorně ukázal. Stačí na rozehřáté pánvi zamíchat:

Gado gado
Gado gado
 1. burákové máslo,
 2. kecap manis (sójová omáčka s palmovým cukrem, badyánem a kořenem galangal),
 3. vodu dle potřeby a chuti.

Později jsem zjistila, že buráková omáčka je součástí mnoha pokrmů. Tradičně se však připravuje z nasekaných arašídů s chilli papričkami či česnekem. Záleží na kuchaři a konkrétním pokrmu.

Bubur injin
Bubur injin

Tradiční balijskou snídaní je bubur injin - kaše z černé rýže a kokosového mléka. Tuhle sladkou pochoutku nám na vyžádání připravila maminka jednoho z našich hostitelů s rýžovo-banánovým dezertem lontong zabaleným v banánových listech. Nejradši bych to snídala každý den.

Indonéský pouliční mix
Indonéský pouliční mix

Neváhali jsme vyzkoušet ani typickou indonéskou pouliční vývařovnu pro místní. Na pultu vždy leží misky s pokrmy, na které člověk ukazuje a obsluha mu je nandává v malém množství do košíčku s připravenou rýží - nasi campur. Mohli jsme si vybrat z různých druhů masa a vnitřností, výhonků, nudlí, zeleniny nebo gorengan (smažené taštičky plněné zeleninou, vejcem či masem), které se polévají arašídovou omáčkou nebo pálivou omáčkou sambal z rajčat a chilli papriček. Jídlo bylo velmi chutné, ale dost ostré. Porce stáhla v přepočtu neuvěřitelných 16 Kč.

Bakso a tipah tahu (zleva)
Bakso a tipah tahu (zleva)

Další indonéský pokrm - bakso (polévku s masovými knedlíčky, tofu a vejcem) - jsme vyzkoušeli z rukou pravých Balijců, kteří nás pozvali k jeho ochutnání, když jsme se omylem nachomýtli k oslavám výročí chrámu Pura Dalem Kahyangan. Byli odění v tradičních oděvech. Nosili do chrámu různé obětiny, hodovali a po setmění tančili ve světle loučí.

Pecel
Pecel

Díky úžasné kuchyni bistra Warung Uleg v Kutě jsme vyzkoušeli mnoho indonéských vegetariánských pokrmů. Výborný byl ketoprak - směs tofu, zeleniny, mungo klíčků a nudlí či pecel - zeleninový salát s rýží. Vždy s arašídovou omáčkou. Odvážně jsem si objednala originální jávanský pecel. Hned první sousto mě naprosto odrovnalo. Arašídová omáčka obsahovala neuvěřitelně ostré chilli papričky. Málem mi shořela pusa a několik dní jsme se z toho vzpamatovávala.

Mezi nejběžnější indonéská jídla patří mie goreng - smažené nudle s vajíčkem, zeleninou, případně masem či mořskými plody a ostrou omáčkou sambal a nasi goreng - totéž, ale tentokrát jde o smaženou rýži. Tato jídla jsme v Indonésii jedli mnohokrát. Můžou být výtečná i nic moc. Záleží na podniku. Např. z mie goreng jsem byla poprvé naprosto zklamaná, protože základem byly nudle, jaké známe z instantní čínské polévky. Podruhé už jsem však měla štěstí na výtečné hranaté nudle.

Nasi goreng
Nasi goreng
Mie goreng
Mie goreng

Na indonéské kuchyni si zatím velmi pochutnáváme. Přesto je toho tofu, sóji, tempehu, výhonků, mungo klíčků, vajec a arašíd nějak moc. Jsou základem téměř všech pokrmů, tak uvidíme, jak dlouho nám vydrží chuť. Pokrmy jsou navíc opravdu hodně pálivé i na nás, přestože máme ostré velice rádi. 

Pití na Bali

Na Bali se pijí především výborné čerstvé džusy. Nejlepší je asi z guavy, manga, dračího ovoce či banánů. Slavná je balijská cibetková káva. Přestože nejsem milovníkem kávy, tu údajně nejlepší na světě - Kopi Luwak - jsem nemohla neochutnat, ač je její původ poněkud "nechutný". Vyrábí se totiž z trusu luwaka - zvířátka podobného lasičce. Ani po ochutnání nejdražší kávy světa jsem si však tenhle nápoj neoblíbila. Více mi chutnal čaj z citronové trávy a oblíbené pivo Bintang, které je na Asii docela obstojné. Ani indonéské víno není špatné. 

Balijská káva
Balijská káva

Denpasar

Denpasar se nachází asi 10 km od turistického centra Kuta a je největším městem Bali. Projížděli jsme jím na motorce, tak jsme se zastavili na nejzajímavějších místech. Jde především o náměstí Paputan, které má podobu parku. Své jméno získalo podle ceremoniální sebevraždy, kterou zde na začátku 20. století hromadně spáchali představitelé královské dynastie na protest proti holandské okupaci. Dnes se v parku sportuje a místní obyvatelé sem chodí na pikniky. U náměstí se nachází zajímavé muzeum balijské kultury, krásný hinduistický chrám Pura Agung Jagatnatha a sídlo guvernéra Jaya Sabha.

Jaya Sabha
Jaya Sabha
Bajra Sandhi Monument poblíž Denpasaru
Bajra Sandhi Monument poblíž Denpasaru

Ubud

Ubud je kulturním centrem Bali a opravdovou perlou pro milovníky umění a řemesel. Nachází se v něm nespočet hinduistických chrámů, galerií, muzeí, tradičních trhů a je zde možné být svědkem různých tanečních představení hinduistických eposů. Z ubudských řemeslných dílen pocházejí úchvatné řezbářské produkty a malby a v neposlední řadě je Ubud také centrem jógy a meditace. Návštěvu Ubudu jsme si tedy nemohli nechat ujít. 

Ubytovali jsme se v areálu hinduistického chrámu v krásné tropické zahradě plné stromů s plody "voňavého" durianu. Náš pokoj je útulný a vzdušný, jelikož je polootevřený. Nutností je tedy moskytiéra nad postelí proti komárům a dalšímu hmyzu. Bohužel nás neuchránila před štěnicemi v posteli. Nedá se nic dělat, na turistickém Bali s těmihle potvorami bohužel musíme počítat.

Co vidět v Ubudu a okolí

 • Královský palác - nachází se přímo v centru Ubudu a je možné si ho zdarma prohlédnout. Obsahuje několik pěkných nádvoří, soch a modlitebních míst. Jde o místo oblíbených představení tradičních balijských tanců. V době naší návštěvy ho zde zrovna trénovaly malé balijské holčičky.
Královský palác Ubud
Královský palác Ubud
 • Umělecký trh - když na nákup suvenýrů, tak jedině sem. Vyřezávané tradiční masky, dřevěné nádobí, šperky, ručně vyráběné oblečení, sarongy, lapače zlých snů, obrazy a mnoho dalšího je zde k sehnání za pár korun. Nevěděla jsem, co dřív obdivovat a nakupovat.
Ubud Art Market
Ubud Art Market
 • Monkey Forest - hinduistický komplex tří chrámů se nachází v lesích a je plný makaků.
 • Rýžová pole Tegallalang - po malebných terasovitých rýžových políčcích, která zavlažují malé potůčky a opečovávají místní lidé, jsme si udělali procházku. Výhledy jsou kouzelné. Terasy obklopují stovky palem.
Tegallalang
Tegallalang
 • Muzea a galerie - k návštěvě jsme si vybrali Setia Darma Masks & Puppets House - galerii balijských masek a kostýmů. Můžu jen doporučit, jsou zde opravdu krásné kousky a zahrady u rýžových terásek jsou vhodné k piknikům.
Setia Darma Masks & Puppets House
Setia Darma Masks & Puppets House
 • Kávové plantáže - v okolí Ubudu je možné navštívit mnoho kávových plantáží a zahrad s kořením. Místní lidé nás jimi zcela zdarma provedli, představili nám základní druhy kávy, vysvětlili postupy její výroby, seznámili nás s luwakem (zvířátko, z jehož trusu pochází nejlepší káva na světě), ukázali nám, jak se pěstují různé druhy koření a poté nabídli ochutnávku několika druhů kávy a čajů. Nakonec přišel "povinný" nákup v jejich předraženém obchodě. 
 • Gunung Kawi - údolí s chrámem a impozantními výhledy na královské hrobky.
 • Jezero Batur - přestože je od Ubudu o něco dál, stojí za vidění. Jde o kráter dosud aktivní stejnojmenné sopky, takže v něm bublají horké prameny. V okolí lze vidět také lávová pole. Jde o hory, takže jsme se zde konečně zchladili.
Lake Batur
Lake Batur

Ceny na Bali

V Indonésii se platí indonéskou rupií. 10 000 indonéských rupií je cca 16 korun. Je tu velice levno. Přibližné ceny jsou:

 • Dvoulůžkový pokoj s koupelnou a snídaní: od 150 Kč/noc
 • Jídlo v pouliční vývařovně: od 15 Kč
 • Jídlo ve fast foodu: od 30 Kč
 • Jídlo v restauraci: od 50 Kč
 • Pronájem skútru: od 80 Kč/den
 • Benzín: od 10 Kč/litr
 • Vstupné do turistických atrakcí: od 50 Kč

Smlouvání a doprava po Bali

Pokud není uvedena cena, je smlouvání na Bali zásadou. Např. sluneční brýle se nám z 250.000 IDR podařilo usmlouvat na 60.000 IDR (a to jsme se možná nechali ještě napálit) a denní pronájem motorky ze 150.000 IDR na 50.000 IDR.

Na Bali téměř nefunguje veřejná doprava, takže pronájem motorky je v podstatě nutností (případně doprava turistickými autobusy, např. od výhodné společnosti Perama). My využíváme motorku, takže po týdnu pobytu na Bali a stovkách najetých kilometrů máme úplně bolavá pozadí. Začala jsem proto po vzoru místních žen jezdit s nohama na stranu. Je to překvapivě pohodlné. Nechápala jsem ale, proč se mi neustále všichni kolemjdoucí Balijci smějí. Prý sedím obráceně - nohy zásadně nesmím mít napravo do silnice (na Bali se jezdí vlevo), ale vpravo. Turisty, a tedy i nás, zde hodně kontrolují policajti. Chtěli nám dát už dvakrát pokutu za to, že jezdíme na motorce, na kterou nemáme řidičák (opravdu nemáme). Pokutu jsme však nakonec ani jednou neplatili. Možná pomohlo, že mi policajti zároveň s vyhrožováním pokutou chválili postavu a pantomimicky ukazovali velká prsa. :-)

Kam vedly naše kroky na Bali?

Nyní nás už čeká návštěva dalšího indonéského ostrova - tentokrát méně turistického Lomboku s nejkrásnějšími plážemi.