Cebu: jak jsme se potápěli se žraloky a poznávali filipínský život

21.03.2019

Cebu je ostrovem vodopádů, pohádkových hor a hlavně úchvatného podmořského světa. Potápění s obrovitými velrybími žraloky, miliony sardinek či mořskými želvami je prostě jedinečné. 

Naše další cesta směřovala na filipínský ostrov Cebu. Cebu je oproti ostrovům Luzon a Palawan o dost modernější. Je zde mnoho pěkných zděných domů, obchodů, restaurací a v hlavním městě také mrakodrapů. Po napínavých zážitcích z Palawanu jsme tuhle změnu uvítali a zamířili do největšího hypermarketu v okolí, abychom učinili přítrž stravování v pouličních vývařovnách. Nakoupili jsme zásoby, pronajali si auto a vyrazili opět mimo civilizaci za městečko Dalaguete. Tentokrát však plně vybaveni.

Potápění s obrovitými žraloky

Co ostrov Cebu ztrácí kvůli nepříliš zajímavých plážím, to dohání bohatstvím podmořského světa. V Moalboal se dá potápět s milionovými hejny sardinek a želvami. Oslob je zase vyhlášený tzv. "Whale Shark" - velrybími žraloky. Přivstali jsme si na jejich ranní krmení. Při východu slunce jsme už stáli na břehu moře se šnorchlovací výbavou a čekali na příjezd "naší" lodi. Spolu s dalšími žraloky-chtivými potápěči jsme se nalodili a vyrazili na moře.

Whale Shark Oslob
Whale Shark Oslob

Netrvalo dlouho a naši loď obklopilo hned několik těchto obrovitánských zvířat nalákaných na krmení. Velrybí žraloci jsou pro lidi zcela neškodní. Mohou člověku ublížit pouze svým mohutným tělem, pokud se neobratně oženou ocasní ploutví nebo se přiblíží příliš blízko. Měří až 12 metrů, jsou tmaví a mají na celém těle bílé fleky. Naskákali jsme za žraloky do vody. Nejprve jsme se od nich drželi v uctivé vzdálenosti, ale oni sami byli zvědaví a pořád se k nám přibližovali. Když nám došlo, že nám od nich nic nehrozí, dokonce jsme se jich dotýkali. Neuvěřitelné. Dospělí žraloci jsou tak kolosálně velcí, že to nejde popsat. Ten pocit, kdy k vám plave 12 metrů dlouhý tvor s otevřenou tlamou a vy vidíte každý detail jeho těla, je fascinující. Kolem některých samic jsme zahlédli také malá bílá mláďata.

Žraločí samice s mláďaty
Žraločí samice s mláďaty

Postupem času jsme odhodili povinné záchranné vesty, které nás brzdily v potápění a šnorchlovali jen s brýlemi. Celé to trvalo asi půl hodiny. Moře bylo poměrně divoké, takže na konci jsme byli neuvěřitelně vyčerpaní. Ale šťastní. Ten zážitek nám zůstane už na celý život. Stál nás každého v přepočtu pouze něco přes 400 Kč, namožené svaly a spálené obličeje a ramena, jelikož žralokům ubližují opalovací krémy a nesmí se tedy před potápěním aplikovat (video z potápění se žraloky). 

Potápění se žraloky
Potápění se žraloky

Jak nám začalo chybět evropské jídlo

Na Cebu máme pronajatý pokoj s kuchyňkou, takže jsme si konečně mohli uvařit evropské jídlo. I přes nákup v obrovském moderním obchodě je však většina "evropských" surovin na Filipínách prostě jiná. Obzvlášť mléčné výrobky. Máslo voní kokosovým mlékem, sýr připomíná gumu, jogurty jsou tekuté, sýrová omáčka na těstoviny je rajčatová, uzeniny divné a veškeré pečivo doslazované. Naštěstí alespoň instantní polévky, vajíčka a těstoviny chutnají všude stejně (pokud vám v průběhu jejich vaření nevypnou proud, což se stává dost často - už jsme měli tvrdé špagety a vajíčka na hniličku :-D). Na druhou stranu v ČR nemáme tak lahodné mořské plody a tropické ovoce. Obzvlášť manga a papáju si dopřáváme velmi často. Také jsme už vyzkoušeli proslulý durian - výtečné, ale velice smradlavé ovoce, které se pro svůj zápach dokonce nesmí nosit na některá veřejná místa.

Kromě výpadků proudu je v našem ubytování nedostatek vody. Z toho důvodu nás naši hostitelé prosili, abychom si sami neprali prádlo, ale nechali si ho vyprat v prádelně. Proč ne. Filipínci poskytují perfektní servis - praní, sušení, žehlení a skládání prádla vyjde v přepočtu jen na 12 Kč za kilo.

Taoistický chrám

V hlavním městě Cebu stojí za vidění taoistický chrám. Je to kouzelné místo, které se nachází na kopci nad městem. Barevné svatostánky se zelenými střechami zdobí sochy draků, ve vzduchu jsou cítit omamné vonné tyčinky, lidé zde v poklidu meditují a ticho ruší pouze ševelení lístků stromů ve větru. Přestože se do chrámu nevybírá žádné vstupné a jsou odsud krásné výhledy, turistů tu mnoho nepotkáte. Bohužel je striktně zakázáno fotit oltáře a modlitebny.

Taoist Temple Cebu
Taoist Temple Cebu

Filipínci: pohodoví sympaťáci

Filipínci jsou mi od prvního dne moc sympatičtí. Nejen, že se neustále usmívají a jsou ochotní kdykoliv pomoci, navíc jsou naprosto bezelstní a nezištní. Na Filipínách si ani zdaleka nepřipadáme jako chodící peněženky jako např. v Africe nebo jinde v Asii, kde od nás za každou drobnou radu či pouhé ukázání správného směru vyžadovali "tip." Ať už nám Filipínci nafoukli ušlou pneumatiku u motorky, pomohli s otevíráním kokosu nebo nás dovedli do cíle naší cesty, nic za to neočekávali. A navíc se s námi rádi fotí. :-)

Filipínci s Kubou
Filipínci s Kubou

Obyvatelé Filipín jsou křesťané, ale příliš náboženství neprožívají. Potkali jsme hned několik liduprázdných a zanedbaných kaplí a kostelů. Za to místních svátků se tu slaví spousty. Na Cebu jsme projížděli městečkem, kde jeden z nich zrovna probíhal. Ulice byly vyzdobené, všude visely plakáty s nápisem "fiesta", srocovaly se davy lidí a hodovaly na ulici. To nás zaujalo a vyptávali jsme se na daný svátek naší hostitelky. Přestože je z vedlejšího městečka, vůbec nevěděla, o co jde. Lokálních svátků a oslav se prý v jednotlivých vesnicích slaví obrovské množství. Zajímavé jsou také plakáty s drogovou osvětou. Nepotkáte zde vesnici, kde by nebyly vyvěšeny nápisy typu: "ne drogám" či "drogy jsou zlo" apod.

Protidrogová osvěta na Filipínách
Protidrogová osvěta na Filipínách

Vodopády

Kawasan Falls
Kawasan Falls

Dešťové vodopády Tumalog Falls

Na Cebu je hned několik vodopádů, které stojí za to vidět. My jsme nejprve zamířili k Tumalog Falls na jihu ostrova. Místní hlídači po nás kvůli nedostatku vody ani nechtěli zaplatit vstupné k vodopádům, ale to nás od jejich návštěvy naštěstí neodradilo. Nejprve jsme museli sejít neuvěřitelně strmý kopec. V dolíku pod ním jsme spatřili modravé jezírko, do kterého z vysokánské skály pršely drobné kapky vody. Vstoupili jsme do jezírka, roztáhli ruce a připadali si jako pod sprchou. Vodopád se nedostatkem vody změnil v příjemný deštík, což bylo snad ještě kouzelnější než stát pod klasickým vodopádem. Kousek pod vodopády je dokonce přírodní bazének s rybičkami Garra Rufa. Nechali jsme si od nich okousat zbytky puchýřů a odřené kůže z našich cestováním znavených nohou. Relax. Krátká cesta od vodopádů zpátky nahoru do příkrého kopce byla v úmorném vedru poměrně náročná. Mnozí turisté to řešili tím, že se za cca 10 Kč nechali těch několik set metrů vyvézt podnikavými Filipínci na motorkách.

Tumalog Falls
Tumalog Falls

Adrenalinové Aguinid Waterfalls

Dalšími úchvatnými vodopády na Cebu jsou Aguinid Waterfalls. Ty vyschlé nebyly, takže jsme zaplatili vstupné a vyrazili k nim. Trochu nás překvapilo, že nám byli povinně přiděleni hned dva fyzicky zdatní průvodci. Prý pro každou osobu jeden. Brzy jsme to pochopili. Aguinid Waterfalls jsou několika úrovňové vodopády, k jejichž jednotlivým stupňům se brodíte vodou a šplháte do kluzkých skal nebo z nich slézáte za pomoci lana. Často musíte šplhat přímo skrz vodopád. Průvodci jsou od toho, aby radili, kam stoupnout, čeho se chytit a na co dát pozor. Turistům dokonce pronajímají speciální neklouzavé boty do vody, zatímco sami cestu vesele zvládají v žabkách. Už během prvních stupňů vodopádů jsme byli promáčení od hlavy až k patě. To však vůbec nevadilo, jelikož se v jezírkách pod vodopády můžete koupat a do jednoho dokonce skočit šipku. Hodně turistů proto k vodopádům chodí rovnou v plavkách a na věci si pronajímají nepromokavé vaky. Krásný zážitek.

Aguinid Falls
Aguinid Falls

Canyoneering u Kawasan Falls

Nejznámějšími vodopády na Cebu jsou Kawasan Falls. Nacházejí se na různých stupních řeky tekoucí kaňonem, kterou obklopuje džungle. Díky množství vodopádů a přítomnosti kaňonu si zde turisté mohou užít tzv. canyoneering - dobrodružné putování s adrenalinovými skoky do řeky či vodopádů. Celá akce trvá 4 hodiny a musíte ji absolvovat s průvodci a ve speciálním oblečení, botách, helmě a záchranné vestě. To nás odradilo a udělali jsme si od prvního vodopádu pouze procházku džunglí ke Kabukalan Springs. Procházeli jsme kolem jednotlivých vodopádů, překonávali průzračnou řeku po vratkých lávkách z bambusu a v džungli jen těsně minuli jedovatého hada. Na několika místech se nám poštěstilo vyzkoušet si canyoneering na vlastní kůži i bez plovací vesty a helmy - když nebyla v dohledu žádná skupinka s průvodcem, prostě jsme vylezli na vyvýšené místo a do vodopádů si za pomoci lana nebo bez něj skočili na vlastní pěst. Super zážitek.

Canyoneering Kawasan Falls
Canyoneering Kawasan Falls

Osmena Peak: pohádkové hory

Během přejezdů vnitrozemím ostrova jsme hned několikrát obdivovali krásu Osmena Peak - hor s desítkami špičatých vrchů i vystouplých zelených zaoblených kopečků. Jde o nádhernou podívanou, která nás nejvíce okouzlila při západu slunce. Na Osmena Peak se pořádají také ranní treky na východ slunce.

Osmena Peak
Osmena Peak

Ceny na Filipínách

Filipíny jsou perfektním místem pro nízkonákladové cestování. Stačí zaplatit drahé letenky z ČR a pak už jsou všechny ostatní náklady minimální. Pro ty z vás, které zajímají ceny na Filipínách, uvádím ukázková čísla z našich cest:

Hlavní jídlo v pouliční vývařovně: 20-50 Kč

Hlavní jídlo v restauraci: 65-170 Kč

Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s koupelnou: 200-400 Kč/noc 

Pronájem motorky: 150-215 Kč/den

Vstupné k turistickým atrakcím: 5-40 Kč

Výlet lodí se šnorchlováním: 430 Kč

Zipline: 215-300 Kč/sjezd

Bodová mapa naší cesty po ostrově Cebu

Co jsme navštívili na Cebu
Co jsme navštívili na Cebu

S Cebu se tímto loučíme a těšíme se na další cíl našeho putování - filipínský ostrov Bohol se slavnými čokoládovými horami a nejmenšími "opičkami" světa.