Cestopis z Lomboku aneb únik do plážového nebe

03.04.2019

Indonéský ostrov Lombok, to jsou nedotčené bílé pláže, blankytně modrý oceán, panenská příroda plná zelených kopců, palem, rýžových polí, buvolů a skotačících opiček a původní obyvatelé Sasakové. 

Tampah Beach
Tampah Beach

Cesta na Lombok

Lombok je oproti turistickému Bali téměř nedotčeným ostrovem. Vydali jsme se na něj lodí z balijského přístavu Padang Bai. Cesta trajektem do Lembaru trvala téměř pět hodin. Velké množství zahalených žen, ušmudlané turecké záchody i modlitebny na palubě nás varovaly, že Lombok bude na rozdíl od Bali spíše muslimský než hinduistický a o něco zaostalejší. 

Mafiáni v Lembaru

V přístavu se nám tento dojem potvrdil. Dorazili jsme až po setmění, takže na ulicích už byli téměř výhradně jen muži, kteří mířili z modlení v mešitě. Sháněli jsme motorku k pronájmu (na Lomboku téměř nefunguje veřejná doprava), abychom se dostali do cca 50 km vzdálené Kuty k našim hostitelům. Pochybně vyhlížející muži nám nabízeli předražený odvoz či nás naopak varovali před podobnými obchodníky a nastupování do auta k cizím lidem. Všichni se však shodli na jedné věci - motorku nám tady nikdo nepůjčí.

Nechtěli jsme to vzdát, ale po několika hodinách jsme už byli unavení, hladoví a hlavně nervózní z přidrzlého jednání místních "mafiánů". V jednu chvíli se Kuba dokonce strkal s agresivním muslimem, kterého naštvalo, že nechceme využít jeho služby. S těžkými batohy na zádech jsme pokračovali pěšky temnou nocí a dál zkoušeli štěstí. Že sháníme motorku se brzy rozkřiklo snad po celém městě a neustále u nás někdo zastavoval s různými nabídkami. Nakonec se mezi místními přece jenom našel jeden "floutek", který nám pronajal svoji Hondu s uraženým zrcátkem a falešnými papíry. Prý kdybychom potkali policajty, vyzvedne nás na stanici. Ha ha. Nezbylo nám nic jiného, než jeho nabídku vzít. Cestou k našim hostitelům jsme ještě potkali na ztemnělých silnicích několik hadů, varanů a mužů s puškami či mačetami a zastihla nás průtrž mračen, ale do ubytování jsme přece jen v pořádku dojeli. Ráno vše vypadalo přátelštěji a bezpečněji.

Nejkrásnější pláže Lomboku

Lombok, to jsou hlavně překrásné liduprázdné pláže s bílým pískem vhodným k relaxaci a průzračným mořem ideálním ke šnorchlování. Voda je teplá, na plážích není ani noha, přesto se zde najde pár stánků s osvěžujícími kokosy a indonéskou kuchyní. Lombok je zkrátka ráj koupání a slunění. Udělali jsme si "plážový" den a prozkoumali skoro všechny pláže jižního Lomboku. A jaké se nám líbily nejvíce?

Tanjung Aan Beach
Tanjung Aan Beach
Tampah Beach
Tampah Beach
Selong Belanak Beach
Selong Belanak Beach

Tanjung Aan Beach

Naše první kroky vedly na pláž Tanjung Aan na jižním pobřeží. Bílý písek, teplé průzračné moře, ostrůvky zelených kopců ve vodě, dřevěné houpačky a liduprázdno. Co víc si přát? 

Kromě nás se na pláži koupalo jen několik muslimských dětí. Pobíhaly kolem nás a prosily, abych se s nimi vyfotila. Opět mám tedy spoustu fotek s muslimskými holčičkami. Přišlo mi jich líto, jelikož v těchto vedrech musejí být zahalené i ve vodě během koupání.

Tampah Beach

Tampah Beach ve tvaru půlměsíce u mě na celé čáře vyhrála cenu pro nejkrásnější pláž Lomboku. Podobně jako Tanjung Aan Beach se pyšní světloučkým pískem, azurovou vodou a zelenými kopci v povzdálí. Nikde ani živáčka.

Kuta Beach

Kuta Beach je hlavní pláží ostrova Lembok u stejnojmenného turistického centra. Přestože se lombocká Kuta snaží novou výstavbou, západními restauracemi a stánky se suvenýry napodobit slavnou balijskou Kutu, naštěstí ještě není tak masová. Zdejší pláž je rozsáhlá, písek světlý a moře tyrkysové, kvůli množství lidí jsme se na ní však dlouho nezdrželi.

Selong Belanak Beach

Selong Belanak Beach pro mě byla trošku zklamáním z důvodu spousty lodí a lidí na pláži i ve vodě. Je sice podobná ostatním krásným lombockým plážím, ale když můžu, vyberu si radši lidoprázdno a loďoprázdno. :-)

Pozor: u všech pláží místní naháněči vybírají poplatky za parkování aut i motorek.

Původní obyvatelé Sasakové

Většinu obyvatel Lomboku tvoří Sasakové vyznávající Islám. Přestože dnes již Sasakové převážně žijí moderním stylem života, na Lomboku se stále nacházejí staré sasacké vesničky, kde se dochoval původní způsob živobytí - muži se věnují farmaření a řemeslům, zatímco ženy se starají o domácnost, děti a tkají sarongy. 

Sasacká žena Sade
Sasacká žena Sade

Nejznámější a nejstarší ze sasackých vesniček je Sade na jihu ostrova, kam jsme se jeli podívat. Vesnice je tvořena z centrálního bambusového "stanu", kde se konají různá setkání místních mužů, dále z obydlí zdejších obyvatel postavených z bůvolích výkalů, bambusu a trávy, vysokých bambusových chatrčí sloužících jako skladiště rýže a z mešity. Každý obytný dům se skládá ze dvou podlaží. Jednotlivá patra jsou pouze rovnými prázdnými podlahami, kde Sasakové spí, vaří i jedí. Žádné postele, stoly, židle ani jiný nábytek k životu nepotřebují. Oblíbenou zábavou Sasaků jsou kohoutí zápasy, vzájemné vybírání vší a žvýkání tabáku. Vždycky, když se na nás staré babičky a dědečkové usmáli svými bezzubými krvavými úsměvy od tabáku, trochu jsme se lekli.

Sasacký sklad rýže v Sade
Sasacký sklad rýže v Sade

To, že tito Sasakové stále žijí postaru, je však pravděpodobně způsobeno zájmem turistů. Každý turista totiž zaplatí místního průvodce, bez něhož do vesničky nesmí a nakoupí si u Sasaků ručně vyrobené suvenýry v podobě tkaných koberečků, šátků, ručně vyráběných náramků z korálů, vyřezávaných indonéských masek apod. Sasakové tak v podstatě nemusí skoro nic dělat, obživa k nim přijde sama. Během naší návštěvy jsme navíc v bambusových chatrčích viděli pár dobře ukrytých televizí a elektrických varných desek na místo tradičních kotlíků. Pokrok nezastavíš. 

Sasak Sade
Sasak Sade

Tradiční sasacké speciality

Lombok v překladu znamená chilli, což jednoznačně vystihuje tradiční sasacké pokrmy. I když jsme několikrát vysloveně žádali pouze jídlo bez chilli papriček, stejně jsou všude a všechno je ostré jako čert, takže pro nás akorát. :-) Sasakové obdělávají rýžová pole, základem veškerých pokrmů (snídaně, obědy, večeře) je kromě chilli tedy právě rýže. Nejčastěji ji Sasakové konzumují s dušenou zeleninou - nasi sayur. Jaké speciality sasacké kuchyně jsou nejlepší?

Asi nejznámějším sasackým pokrmem je ayam taliwang - kuře naložené v omáčce z chilli papriček, česneku, rajčat a další zeleniny či koření. Podává se s rýží. Jde o vražedně ostré jídlo. Oblíbenou přílohou nebo vegetariánským hlavním jídlem je plecing kangkung - vodní špenát podávaný překvapivě s ostrou omáčkou z chilli papriček a rajčat, případně s praženými arašídy, různými klíčky a smaženým strouhaným kokosem. Sasackou specialitou, která mi zachutnala nejvíce, byl nasi balab - mix rýže, kousků sušeného kuřete, pečených sojových bobů, fazolek a samozřejmě chilli omáčky. Nasi balab se na Lomboku prodává na každém rohu.

Nasi balab
Nasi balab

Na sasacké kuchyni mě nejvíce potěšily úžasné pražené arašídy, smažený strouhaný kokos, kousky nasládlého tempehu a hlavně mořské plody. Krevety, chobotničky i další mořské plody jsou zde k dostání všude a za pár korun. Po tomhle se mi bude v Evropě opravdu stýskat. A kdo by si rád vyzkoušel halucinogenní houbičky, na Lomboku vám je během pobytu nabídnou aspoň desetkrát. :-D

Nejkrásnější hinduistické chrámy na Lomboku

Přestože Lombok je převážně muslimský a všude vykukují pestrobarevné kopule mešit a vysoké minarety, najdou se zde i zajímavé hinduistické chrámy. Jedním z nich je černý mořský chrám Batu Bolong Temple poblíž Senggigi. Vydali jsme se na něj na motorce. Cestou nás zastihla obrovská bouřka, takže jsme i přes použití pláštěnek přijeli k chrámu úplně promočení. Vlny oceánu divoce bičovaly skálu, na níž svatyně stojí. Kromě nás si k chrámu troufli jen místní rybáři. Příroda tu má neuvěřitelnou sílu. Kdybychom se ale nechali zastrašit každou bouřkou, moc bychom toho neviděli. Na Lomboku totiž prší každý den. Ještě jsme se zastavili ve velkém městě Matamar v chrámu Pura Meru a blízkém vodním paláci Mayura Water Palace, výlet však opět proběhl ve znamení deště.

Batu Bolong Temple
Batu Bolong Temple

Ostrovy Gili

Dlouho jsem si myslela, že Lombok je opravdový plážový ráj na zemi. Pak jsme se ale vydali na blízké ostrovy Gili a musela jsem změnit názor. Na třech maličkých ostrůvcích severozápadně od Lomboku jsme se koupali s mořskými želvami, relaxovali v hamakách, užívali si kouzelných západů a východů slunce nad oceánem a pochutnávali si na čerstvých mořských plodech daleko od starostí běžného dne. Na Gili neexistuje motorová doprava, lidé se zde přepravují na povozech tažených koňmi nebo na starých vysokých kolech. Ostrovy jsou tak maličké, že je lze projít celé pěšky. Často tu nefunguje elektřina a neteče voda, ale komu by to v tomhle ráji na zemi vadilo? :-)

Turtle Beach Gili Trawangan
Turtle Beach Gili Trawangan

Gili Trawangan

Gili Trawangan je největší, nejživější a nejvzdálenější z Gili Islands. V přístavu Bangsal jsme odmítli dopravu turistickými speed boaty a vydali se na něj spolu s místními lidmi dřevěnou bárkou, která vypadala, že jí je snad sto let. Po nekonečné půl hodině plné nebezpečného houpání a spršek vody jsme (po kolena ve vodě) vystupovali na Gili. Ubytovali jsme se v bungalovu v tropické zahradě a vyrazili poznávat zdejší krásy.

Těšili jsme se především na záchrannou stanici mořských želv. Na místě jsme však zjistili, že ji v roce 2018 zničilo zemětřesení a nebyla znovu obnovena. Nevadí. Plavání a potápění s mořskými želvami a pestrobarevnými rybami v průzračné teplé vodě hned u břehu bylo úžasné. Poté jsme zamířili na západní stranu ostrova pozorovat západ slunce. Seděli jsme v bílém písku pokrytém úlomky korálů, pozorovali podmořský život na suchu díky velkému odlivu, houpali se na dřevěných houpačkách přímo v moři a čekali, až se kotouč slunce schová za oceánem. Ve stejném okamžiku bary na pláži zapálily louče a ohně. Neuvěřitelná romantika. Tuhle stranu ostrova s luxusními bungalovy a plážovými restauracemi doporučuji zamilovaným párům. :-)

Západ slunce na Gili Trawangan
Západ slunce na Gili Trawangan

Naše trasa po Lomboku

A teď už nás čeká další indonéský ostrov - tajemné Sulawesi.