Naše poznávací dovolená v Estonsku

28.07.2019

Estonsko je nejmenší a nejpohodlnější z pobaltských zemí. Nejpohodlnější proto, že úrovní služeb, ubytování a kvalitou života nám připadá srovnatelné s ČR. Co však Estonsko získává svou moderností, ztrácí na zajímavosti. Dá se tady strávit pěkná dovolená u Baltského moře, ale to je asi tak všechno. Článek o Estonsku proto bude poněkud krátký.

Pärnu, Estonsko
Pärnu, Estonsko

Dovolená u Baltského moře v letovisku Pärnu

Naše první cesta v Estonsku mířila do známého turistického letoviska Pärnu na pobřeží Baltského moře. Byl víkend, takže tam kromě nás jela také spousta Estonců i zahraničních turistů. Zastavili jsme stopujícím Polákům, kteří však měli tak velké krosny, že jsme je do našeho přeplněného auta nedokázali nacpat. Snad měli štěstí u dalších aut směřujících do Pärnu.

Pärnu, Estonsko
Pärnu, Estonsko

Brzy se před námi objevilo plážové letovisko se vším všudy. Centrum plné restaurací, kaváren a barů, hotelové resorty a parky při pobřeží, přístavní molo, půjčovny elektro kol a koloběžek, aquapark, minigolf, zmrzlinárny a hlavně dlouhá pláž se světlým pískem plná turistů. Ideální dovolená u moře? Když si odmyslím skutečnost, že voda nám sahala ještě desítky metrů od břehu jen po lýtka, možná. Přeplněná turistická letoviska a atrakce však zrovna nevyhledáváme, takže jsme rychle zamířili jinam.

Pärnu, Estonsko
Pärnu, Estonsko

Jak jsme se koupali nad podvodní věznicí Rummu

Návštěva zatopeného vápencového lomu Rummu byla daleko zajímavější. Pod vodou i nad vodou se zde totiž nacházejí pozůstatky sovětského lágru, kam byli v minulosti zavíráni lidé odsouzení k nuceným pracím. Každý den museli 12 hodin těžit vápenec. Budovy vězení jsou částečně zatopené, takže potápěči zde mohou pod hladinou vody objevovat jeho pozůstatky.

Rummu, Estonsko
Rummu, Estonsko

Voda v lomu je chladná, ale průzračná a panensky čistá, takže jsme v ní strávili mnoho času. Poté jsme se slunili na vápencových deskách nebo kamenech či hrubé zemi v okolí jezera, jelikož jediná písečná pláž u lomu je zpoplatněná a navíc přeplněná lidmi. Přitom objevování lomu z opuštěných stran je daleko zajímavější. Strávili jsme noc přímo nad lomem a dokonce se k nám k večeru přidala parta šesti Rusů - doma prý kempování ve volné přírodě nemají povolené, tak za ním jezdí sem.

Rummu, Estonsko
Rummu, Estonsko

Co vidět v Tallinnu

Tallinn
Tallinn

Jestli v Estonsku opravdu stojí něco za to vidět, pak je to právě hlavní město Tallinn. Od impozantního hradního komplexu s nádherným chrámem Alexandra Něvského na kopci vedou úzké křivolaké uličky strmě směřující dolů do města. Romantika plná krásných výhledů. Když jsme se malebnými uličkami dostali na náměstí s radnicí, vydechli jsme úžasem. Ne nadarmo je staré centrum Tallinnu zapsáno v UNESCU. Turisté to dobře vědí, a proto je jich tu daleko víc než ve Vilniusu či v Rize. Je zde mnoho prodejen se suvenýry domácí výroby (oblíbené jsou obzvlášť dřevěné produkty), kvalitních restaurací a barů. Určitě stojí za to ochutnat plněné slané palačinky v hospodě Kompressor - údajně nejlepší v Estonsku. Vyjdou zhruba na 6 euro a zasytí jako bohatý hlavní chod.

Chrám Alexandra Něvského, Tallinn
Chrám Alexandra Něvského, Tallinn

Národní park Lahemaa na břehu Baltského moře

National Park Lahemaa
National Park Lahemaa

Naší poslední zastávkou v Estonsku byl Národní park Lahemaa. Stejně jako v Litvě a Lotyšsku, také v Estonsku jsou národní parky ve znamení procházek rovinatými zelenými lesy plnými borůvčí. V Lahemě se však nachází i několik pěkných pláží u Baltského moře a zajímavé rašeliniště. Do jeho středu vede dřevěná lávka a stojí zde vyhlídková věž. Když jsme zdolali několik desítek schodů, otevřel se nám úžasný výhled na rašeliniště s jezírky pod námi. Doporučuji.

National Park Lahemaa
National Park Lahemaa

Pokud vás příroda v NP Lahemaa přestane bavit, vydejte se do rybářského městečka Käsmu s dochovanými tradičními domy a Námořním muzeem. My jsme navštívili ještě nedaleký Valastský vodopád (v červenci bohužel vyschlý, ale západy slunce tu nemají chybu) a poté už jsme zamířili vstříc dalšímu dobrodružství do Ruska.

Západ slunce
Západ slunce

Co vidět v Estonsku

Trasa naší cesty po Estonsku
Trasa naší cesty po Estonsku