Vytoužená dovolená na Santorini

12.10.2018

Kdysi jsem slyšela, že Santorini je jedno z nejromantičtějších míst světa a od té doby ho chtěla navštívit. Koupila jsem si velký stylový klobouk s jasným cílem - vyfotit se s ním na Santorini. Klobouk jsem měla schovaný ve skříni dlouhých 5 let, než konečně přišel čas ho vytáhnout - moje vysněná cesta na Santorini.

Oia, Santorini
Oia, Santorini

Těžko hledám slova, kterými Santorini popsat, protože jde o neuvěřitelně kouzelné místo. Na černých skalách nad mořem jsou rozesety malebné řecké bílé domečky s modrými střechami a okenicemi. Výhledy z vysokých skal na moře jsou naprosto úchvatné. Zkrátka romantika tak, jak se říká.

Santorini
Santorini

Měli jsme to "štěstí", že jsme se na Santorini vydali na začátku října, právě den poté, co řecké ostrovy postihla středomořská obdoba cyklónu (medikán) a Santorini bylo téměř bez turistů. Kromě silného větru jsme však dopady medikánu nepostřehli - sluníčko nám stále svítilo a moře bylo osvěžující. Chtěli jsme si dovolenou užít se vším všudy, takže jsme se ubytovali v kouzelném hotýlku ve stylu santorinských domků s kopulovitou střechou, každý den jsme ochutnávali místní kuchyni plnou lahodných sýrů, oliv, mořských plodů, hrášku, který se na Santorini pěstuje, a typických řeckých pokrmů, degustovali santorinské víno, relaxovali na pláži a pěšky, autobusem, pronajatým či stopnutým autem nebo lodí procestovali celé souostroví.

Oia, Santorini
Oia, Santorini

Santoriňané, které jsme v průběhu pobytu poznali, byli moc fajn. Číšníci v restauraci nám hned první den zachránili celou dovolenou, když mi hlídali kabelku s doklady, kterou jsem zapomněla na židli. Zjistila jsem to až o půlnoci v hotelu, takže Kubovi nezbývalo nic jiného, než vyrazit stopem do vedlejšího města (autobusy už nejezdily) a kabelku hledat. Obsluha restauraci už téměř zavírala, ale kvůli nalezené kabelce ještě čekala, zda se pro ni nevrátíme. Díky jim za to :-)

Všichni Santoriňané, které jsme poznali, říkali totéž: "máte štěstí, že jste tu na úplném konci sezóny, to je pohoda, ale v létě je tu strašně moc lidí". Seznámili jsme se s mladým athénským párem, který na Santorini jezdí pracovat pouze na sezónu a zbytek roku si jen užívá odpracovaného výdělku. Také jsme poznali Češku, jež na Santorini žije s místním hoteliérem. V létě pracují od rána do večera, ale jakmile skončí turistická sezóna, také oni si vychutnávají zasloužený odpočinek a dle svých slov "nemusí dělat vůbec nic." Tomu říkám business :-)

V následujícím textu vám představím nejkrásnější zážitky a místa na Santorini, která dle mého názoru stojí za to vidět a prožít. Snad někomu pomůžu s plánováním programu dovolené na Santorini nebo ho inspiruji k cestě na tento pohádkový ostrov :-)

Oia: nejromantičtější místo na Santorini i zeměkouli

Nejvíce jsem se těšila do městečka Oia, které zdobí snad všechny pohlednice ze Santorini. Aby ne, pohled na běloskvoucí bílé domky s modrými okenicemi stojící na vrcholu černé sopečné kaldery nad safírově zbarveným mořem mi vzal dech už zdálky.

Večeře na Santorini při západu slunce

Oia je tak romantickým a kouzelným místem, že zde probíhá mnoho žádostí o ruku, svateb, svatebních cest i dovolených v páru. Místní hotely a restaurace jsou postaveny na vysoké skále přímo nad mořem a nabízejí úchvatné výhledy na město a modrou hladinu moře. Restaurace se nejvíce zaplňují při západu slunce, který do Oii přijíždějí sledovat stovky lidí. Někteří ho pozorují z lodí na moři, jiní z výše zmíněných restaurací. Tento zážitek jsme si nemohli nechat ujít ani my. 

Výhled z restaurace Nocturna, Santorini
Výhled z restaurace Nocturna, Santorini

Zamířili jsme do restaurace Nocturna, která má jeden z nejlepších výhledů na černou kalderu s bílými domky a zapadající slunce nad mořem. Objednali si variaci řeckých sýrů, oliv a santorinské víno, hodovali a pozorovali, jak je ohnivý kotouč slunce stále červenější a pomalu mizí. V momentě, kdy slunce úplně zapadlo, ozářila ztemnělou Oiu tisícovka světel. Málem jsem nedýchala. Byl to jeden z nejkrásnějších momentů, který jsem kdy prožila.

Západ slunce Oia, Santorini
Západ slunce Oia, Santorini

Degustace santorinského vína nad mořem

Nejen Oia je vhodným místem pro zamilované páry. Podobné výhledy a zázemí nabízí např. vinařství Santos, jehož areál se nachází přímo nad mořem. Lidé zde uzavírají manželství či tráví romantické večery, protože zdejší výhledy ve spojení se santorinským vínem jsou něčím neuvěřitelně impozantním. Já, jako milovník dobrého vína, jsem se zde cítila jako v sedmém nebi. Můžete si objednat degustaci mnoha vzorků prvotřídního červeného, bílého i růžového vína včetně bio vína. Ceny toho nejlepšího santorinského moku jsou však stejně dech beroucí jako krása tohoto místa. Lze samozřejmě objednat i vzorky cenově přijatelného vína, to však není tak chutné.

Vinařství Santo, Santorini
Vinařství Santo, Santorini

Plavba lodí ke kráteru sopky a horkým pramenům

Souostroví Santorini je zbytkem velkého sopečného ostrova, který byl zničen obrovskou sopečnou erupcí na přelomu 17. a 16. století př. n. l., jež byla zřejmě nejsilnějším sopečným výbuchem v dějinách lidstva. Z jednoho ostrova tak zůstalo hned několik ostrovů - největší a hlavní ostrov Théra, který obloukovitě obepíná sever, východ a jih souostroví, menší obydlený ostrov Thirasia na severozápadě a malý ostrov Aspronisi na západě. Uprostřed se nachází ještě ostrůvky Nea Kaimeni a Palea Kaimeni, na něž jsme zamířili v rámci výletu, které pořádají zdejší turistické kanceláře.

Sopečné ostrůvky, Santorini
Sopečné ostrůvky, Santorini

Neradi jezdíme na organizované výlety a radši si vše zařizujeme sami, ale na tyto ostrůvky nejezdí žádná veřejná doprava, jelikož jsou neobydlené, takže to jinak nešlo. Plavili jsme se pirátskou lodí ke kráteru sopky, který jsme si mohli celý obejít. Všude byla černá nehostinná země a kameny. Dojem kazily pouze zástupy turistů. Pro ty, kteří ještě nebyli v kráteru sopky, šlo jistě o zajímavý zážitek. My už jsme však aktivních i neaktivních sopek na svých cestách viděli mnoho. Po návštěvě kráterů jsme se v nedaleké zátoce vykoupali v horkých pramenech, které navazují na otevřené moře. Voda je zde teplá a na pohled červená. Poté jsme lodí zamířili k ostrovu Thirasia.

Kráter sopky, Santorini
Kráter sopky, Santorini

Zapomenutý ostrov Thirasia

Thirasia leží na vysoké skále nad mořem a z přístavu se k ní dá dostat výšlapem do strmého kopce. Líní turisté vesměs zůstávají v restauracích v přístavu nebo se nechají vyvézt do kopce na hřbetě oslíků. My jsme samozřejmě vyrazili nahoru po svých a po úmorném stoupání se dostali do liduprázdného městečka Thirasia. Tady bych se ukryla, kdybych chtěla, aby mě nikdo nenašel. Na vrcholu se nacházejí pouze skromné santorinské domky, kostel, několik kapliček, restaurace a maličký obchod. Krásné místo s neuvěřitelnými výhledy a atmosférou naprostého klidu.

Výhled z ostrova Thirasia, Santorini
Výhled z ostrova Thirasia, Santorini

Překrásné santorinské pláže všech barev

Díky sopečné povaze ostrova jsou pláže na Santorini převážně černé. Najdete zde však také červenou a bílou pláž. Mně osobně zaujala nejvíce Red Beach, která se nachází na jihozápadě hlavního ostrova Théra nedaleko historického Akrotiri. Červená skaliska zde ostře kontrastují s průzračnou vodou moře a vzduchem se nese hudba od řeckého umělce. Kouzelné. Za návštěvu stojí také černá Vlichada Beach na jihu, jíž obklopují různě vystouplé skalní útvary. Pěkné koupání nabízejí i hlavní černé pláže letovisek Perissa a Kamari.

Red Beach Santorini
Red Beach Santorini
Perissa Beach Santorini
Perissa Beach Santorini

Maják na konci světa

Jedním z tipů na výlet na Santorini je maják na jihozápadním cípu ostrova Théra. Neváhali jsme se tam vypravit. Maják je uzavřený a nikterak zvláštní, takže náš první dojem byl zklamáním. Když jsme však maják obešli, ocitli jsme se na útesech přímo nad mořem, kde jsme si při pohledu do nekonečné vody připadali jako někde na konci světa. Zdejší výhledy na moře a neuvěřitelný klid mají blahodárný účinek na duši.

U majáku, Santorini
U majáku, Santorini

Dotek antiky

Protože nás zajímá také historie a památky, nemohli jsme vynechat ani návštěvu Ancient Thera - starověkých pozůstatků původního města, které se nacházejí na vysoké hoře mezi letovisky Perrisa a Kamari. Ancient Thera mě překvapila svoji rozlehlostí, množstvím pozůstatků někdejších chrámů, domů, lázní, divadla a dalších budov a atmosférou místa, která vás dokáže přenést do dob dávno minulých. Protože jsme to nechtěli mít tak jednoduché, vyšli jsme k Ancient Thera z Perrisy, což je zhruba 1,5 hodinu dlouhý výšlap do strmého kopce. Stojí však za to. Cestou se můžete pokochat bílou kapličkou a hlavně krásnými výhledy. Pohodlnější turisté volí cestu nahoru autem nebo autobusem, která vede z Kamari. Ti ale nemají tak krásné fotografie výhledů jako my :-)

Výhled od Ancient Thera, Santorini
Výhled od Ancient Thera, Santorini

Emporio: bílomodrý labyrint plný úzkých křivolakých uliček

Městečko Emporio není příliš známé ani turisticky oblíbené, mně se však jeho návštěva líbila snad nejvíc z celého Santorini. Velké množství běloskvoucích řeckých domků s modrými okenicemi a dveřmi je zde v kopci tak nalepeno na sebe, že tvoří bílý labyrint klikatících se uzoučkých uliček, ve kterém je velmi snadné se ztratit. Takhle nějak jsem si vždycky představovala Šmoulov :-)

Dům na Santorini
Dům na Santorini