Jak cestovat a vydělávat

17.10.2018

Ani nejzapálenější cestovatelé nemohou pořád jen cestovat a nepracovat. Řešením je práce na dálku, která se však ne každému podaří najít. Jak to udělat, pokud jste vázáni prací a nemůžete cestovat častěji než pár týdnů v roce nebo vám na cestování chybí finance?

Osobně jsem v tomto ohledu velký šťastlivec, jelikož mojí prací je psaní o cestování na web cestovní kanceláře, což můžu snadno dělat na dálku a nejsem vázaná každodenním chozením do práce. Přesto se však v kanceláři musím občas objevit, takže jsem nucená být alespoň jednou týdně v Praze. Jak se mi daří skloubit cestování s prací? A kde na něj beru peníze? Konečně odpovím na otázku, kterou mi pokládá tolik lidí :-)

Jak cestovat díky Airbnb zadarmo?

Řešení je úplně jednoduché - pronajměte svůj byt přes Airbnb. Pro ty z vás, kteří Airbnb ještě neznají - jde o webovou stránku, jež zprostředkovává pronájem ubytování u soukromých osob. Můžete zde nabídnout k pronájmu svůj byt, dům, chatu či chalupu, zatímco jste pryč, nebo jen jeden pokoj ve vašem bytě či gauč nebo pouhou matraci v obýváku, pokud jste doma. Můžete tak vydělávat a za získané peníze cestovat.

Jak skloubit každodenní práci s pronájmem bytu na Airbnb

Osobně mám malý byt, takže ho pronajímám na Airbnb celý a kdykoliv. Jakmile někdo udělá rezervaci, sbalím kufry a na pár dní zmizím :-) Vím, že je mezi vámi mnoho lidí, kteří musí každý den do práce a nemohou pronajímat svoje bydlení tak flexibilně jako já. I to má však řešení. Stačí si vyblokovat svůj kalendář na Airbnb, což vám umožní přijímat rezervace hostů pouze v konkrétních termínech, tedy např. o víkendu. Zatímco ve vašem bytě bude někdo bydlet a platit vám za to, vy můžete vyrazit za vydělané peníze na víkend do Paříže, Říma, Barcelony, Londýna či jiné evropské metropole nebo si jen vyjet do Krkonoš, na Šumavu či Moravu.

Tip: pokud navíc pojedete autem, může vám náklady na cestu pokrýt spolujízda. Zaregistrujte se na BlaBlaCar a vezměte spolucestující, kteří jedou stejným směrem!

Bude o ubytování u mě zájem?

Rozhodně se nebojte, že by o ubytování u vás nikdo neprojevil zájem. Pronajímala jsem už dva byty - jeden za Prahou a druhý na okraji Prahy a zájem byl v obou případech velký. Airbnb vám pomůže s nastavením vhodné ceny, a pokud budete chtít, bude cenu samo upravovat v závislosti na atraktivitě pronajímaného ubytování v daném termínu. Já si cenu vždy nastavuji sama podstatně vyšší, a to z jednoho prostého důvodu - abych taky někdy mohla být doma :-) 

Pokud byt v nabídce dobře popíšete, zveřejníte pěkné fotky, před příjezdem hostů byt pečlivě uklidíte a budete s hosty komunikovat, není čeho se bát. Pozitivní recenze se na váš profil jen pohrnou a podnítí další potencionální zájemce k výběru ubytování u vás.

Tip: když mám čas, upeču hostům něco na zub. Třeba český štrůdl, koláč nebo bábovku a nechám jim ho na stole. Vždy jsou nadšení. Radost jim udělá také slivovice, becherovka nebo tuzemák na ochutnání :-)

Samoobslužný proces ubytování

Pokud vám není příjemný kontakt s cizinci nebo obecně s cizími lidmi, s hosty se vůbec nemusíte vidět. Já osobně obvykle musím odjet ještě před jejich příjezdem, a proto mám nastavený samoobslužný proces ubytování. Hostům před příjezdem zašlu elektronický manuál, který jsem pro ně vytvořila, a ve kterém najdou veškeré informace - kde přesně se nachází byt, v jakém keyguru pointu (podnik, v němž za vás předají hostům za drobný úplatek klíče) jsem jim nechala klíče, jaká pravidla mají v bytě dodržovat apod. Hosté si vyzvednou v předem domluvený čas klíče, sami dorazí do bytu, kde jsem jim povlékla peřiny, připravila ručníky a hygienické potřeby a je to. Při odjezdu pak jednoduše nechají klíč v bytě a zabouchnou dveře.

Tip: někomu může být nepříjemné, že cizí lidé používají jeho věci. Sama jsem to vyřešila tak, že jsem nakoupila peřiny, povlečení, ručníky, utěrky a hygienické potřeby, které nikdy nepoužívám a nechávám je pouze hostům. Vyřešeno :-)

A co uklízení po hostech?

Na Airbnb si můžete nastavit, jaký požadujete poplatek za úklid. Pokud je vám nepříjemné uklízet po cizích lidech, není nic jednoduššího, než si najmout někoho, kdo to udělá za vás. Mně to nevadí. Stává se však, že jsme pryč delší dobu a v bytě se mezitím vystřídá několik hostů. Tehdy mi pomáhá za výše zmíněný poplatek za úklid kamarádka a vyděláme si obě :-)

Kam s cennostmi?

Tuhle otázku mi také pokládá mnoho lidí. Kupte si trezor a je to vyřešeno. Dají se sehnat už za pár stovek a jsou velmi bezpečné a užitečné.

Kam cestovat, když máte pronajatý byt?

Není nic jednoduššího, než si v případě, že se u vás někdo ubytuje, najít sami pro sebe ubytování také přes Airbnb. Jsou na něm tisícovky krásných bytů, domů i chalup za skvělé ceny po celé ČR i v cizině. 

Tip: pokud máte rádi luxus, pronajímejte svoje bydlení a cestujte ve všedních dnech. V mnoha hotelech se totiž v tuto dobu můžete ubytovat s výraznou slevou. Já jsem si oblíbila např. Golf hotel Eagle v Mariánských lázních s wellness a výtečnými snídaněmi nebo kouzelný Zámecký hotel Maxmilián v Loučni. V některých termínech se tam dá přes Booking sehnat pobyt už kolem 1 000 Kč na noc.

Zaregistrujte se na Airbnb, cestujte a vydělávejte jako já!

Airbnb si nemůžu vynachválit. Každá rezervace mi vyvolá úsměv na tváři, protože pro mě znamená cestování. A to, jak dobře víte, prostě miluju :-) Zkuste Airbnb i vy. Pokud se zaregistrujete přes tento odkaz, získáte kredit 892 Kč na první cestu (já díky tomu získám kredit 446 Kč, ale proto to nedělám). I když se zaregistrujete nezávisle na mě, stejně z toho budu mít radost. Znamená to totiž, že vyklouznete z vašeho stereotypního českého života a přiblíží vás to cestování :-)