Nejkrásnější místa v Barmě: od Inle Lake až po Hsipaw

22.04.2019

Dřevěné domy stojící na pilotech na jezeře, rybáři balancující na jedné noze na špičce tradičních lodí s dlouhou přídí lovící ryby do sítí, plovoucí zahrady plné lotosů, vodních hyacintů a zeleninových záhonků, koupající se vodní buvoli, pozlacené pagody třpytící se na hladině jezera, plovoucí dřevěné kláštery s meditujícími mnichy a lidé živící se ruční výrobou hedvábí a šperků - vítejte na jezeře Inle Lake na úpatí pohoří Kalaw - nejkouzelnějším místě celé Barmy.

Mt Popa
Mt Popa

Inle Lake

Barmské Inle Lake mě naprosto uchvátilo. Jde o místo, kde lidé po staletí žijí v souladu s jezerem. Na jezeře bydlí, pracují, pěstují zeleninu, chovají buvoly a z vodních lotosů si vyrábějí oblečení. Inle Lake je jejich vším - obydlím i živobytím. Stejně jako na každém jiném krásném místě v Myanmaru, i tady musí turisté zaplatit "poplatek za vzduch" (za pobyt v oblasti), a to 15 tisíc kyatů za 5 dnů.

Inle Lake
Inle Lake

V našem hostelu jsme se dali dohromady s párem Italů a na jeden den si pronajali tradiční dřevěnou loď s dlouhou přídí, jejíž kapitán se s námi plavil po nejzajímavějších místech na Inle Lake. Pronájem celé lodi pro čtyři lidi vyjde cca na 20 tisíc kyatů a ochotně vám ho zprostředkují úplně v každém ubytování nebo přímo na ulici.

Shared Boat Inle Lake
Shared Boat Inle Lake

Co zažít a vidět na Inle Lake?

Domy na pilotech a život lidí na jezeře

Na Inle Lake stojí stovky domů s plechovými střechami na dřevěných pilotech. Najdete zde však nejen obydlí místních lidí, ale i plovoucí chrámy, trhy, restaurace a hotely.

Inle Lake
Inle Lake

Rybáři na lodích s dlouhou přídí

Pozorovat lovící rybáře na Inle Lake je zajímavý zážitek. Balancují na úplné špičce jejich dřevěné lodi s dlouhou přídí a po jednom vytahují své úlovky z připravených sítí nebo síťových košů. Jsou poměrně úspěšní - za minutu vyloví cca 2 ryby.

Rybáři Inle Lake
Rybáři Inle Lake

Klášter skákajících koček (Jumping Cat Monastery)

Podle čeho získal Klášter skákajících koček svůj název? Mnichové zde připravují kočkám každý den ráno talíře s rýží politou rybím vývarem, takže se všechny kočky z okolí mohou přetrhnout, aby sem "přiskákaly" co nejdříve. V Asii dokonce i kočky jedí rýži. 😊

Nga Hpe Kyaung (Jumping Cat Monastery)
Nga Hpe Kyaung (Jumping Cat Monastery)

Pagoda Phaung Daw Oo a trhy

Jednou z nejznámějších pagod na Inle Lake je Phaung Daw Oo. V její těsné blízkosti se nacházejí velké trhy s tradičními výrobky a jídlem.

Plovoucí zahrady

Nejen lekníny, lotosy a vodní hyacinty rostou na Inle Lake. Najdete zde také "záhonky" nejrůznější zeleniny. Za zmínku stojí rajčata, která se odsud vyvážejí po celé Barmě.

Floating Gardens Inle Lake
Floating Gardens Inle Lake

Rybí speciality

Být na Inle Lake a neochutnat sladkovodní rybu? To by byla velká škoda. Jednak kvůli výborné chuti a také neuvěřitelné ceně. Tenhle macek na grilu stál v přepočtu 45 Kč!

Grilovaná ryba a salát z čajových lístků
Grilovaná ryba a salát z čajových lístků

Ruční výroba hedvábí a stříbra

Na Inle Lake vyrábí tamní ženy oblečení a doplňky ze speciálního "hedvábí" z lotosových stonků. Je to místní rarita. Kromě toho zde můžete sehnat také ruční produkty ze stříbra a zlata - od šperků až po nádobí. Ceny pro turisty jsou však dost přemrštěné.

Koupající se vodní buvoli

Jaká zvířata potkáte na Inle Lake? Kromě ryb, vodních hadů a ptáků létajících nízko nad jezerem jsou to vodní buvoli.

Buvoli Inle Lake
Buvoli Inle Lake

Ženy s dlouhými krky

Ženy žijící na Inle Lake si uměle prodlužují krky těžkými zlatými kruhy. Dělají to kvůli tradici a kráse.

Ženy s dlouhými krky Inle Lake
Ženy s dlouhými krky Inle Lake

Ochutnávka doutníků

Na Inle Lake seženete ručně balené doutníky se zajímavými příchutěmi, např. anýzovou, banánovou, medovou nebo dokonce slanou. 

Výroba doutníků Inle Lake
Výroba doutníků Inle Lake

Degustace vína

Kousek od Inle Lake se nacházejí vinice, které na asijské poměry produkují celkem chutné víno, především červené. Po 2 měsících vinné abstinence jsem si tak mohla v Red Mountain Estate Vineyards konečně vychutnat kvalitní víno. Degustace čtyř vzorků vyjde na 5 tisíc kyatů.

Red Mountain Estate Vineyards
Red Mountain Estate Vineyards

Mt Popa

Západně od Inle Lake, nedaleko Baganu, se nachází rozeklaná hora Popa, která svým vzezřením budí respekt na první dojem. Tenhle strmý skalnatý "zub" však lze jednoduše zdolat, jelikož na jeho vrchol vede schodiště. Stoupání má přesně 777 schodů. Na Mt Popa stojí tzv. Opičí chrám s několika svatyněmi. Opičí proto, že ho střeží stovky opic. Jsou všude kolem a nejsou právě přátelsky naladěné. Žebrají a kradou cokoliv, co držíte v ruce od lahve s vodou přes sluneční brýle až po kabelku. Nedej bože před nimi vyndat něco k jídlu. Nestydí se po vás skočit a sprostě vám svačinu ukrást. I proto je Mt Popa krásná hlavně z dálky. Nejlepší výhled je na ní od Popa Mountain Resortu - luxusního hotelu ležícího na vrcholu naproti, který však za vstup na vyhlídku vybírá vstupné.

Výhled na Mt Popa od Popa Mountain Resort
Výhled na Mt Popa od Popa Mountain Resort

Popa Mountain Resort x bída a hlad

Jelikož naše návštěva Mt Popy připadla na 21. 4., tedy na moje narozeniny, rozhodl se mi Kuba udělat radost a v luxusním Popa Mountain Resortu objednal privátní bungalov s terasou s přímým výhledem na Opičí horu. Cítila jsem se jako v pohádce - z jedné strany džungle plná zeleně, obrovských motýlů a tropického ovoce, z druhé strany výhled na Mt Popu a především luxusní bungalov ze santalového dřeva s postelí s nebesy posetou okvětními lístky. O bazénu, jehož okraj leží impozantně přímo nad hlubokou propastí a dortu, který pro mě nechalo připravit vedení hotelu ani nemluvě. Úžasné. Ceny jsou zde na místní poměry přímo závratné, ale na české poměry to jde.

Soukromý bungalov v Popa Mountain Resort
Soukromý bungalov v Popa Mountain Resort

V kontrastu s tímhle luxusním resortem je život Barmánců v okolí Mt Popy. Když jsme se na motorce projížděli pustou krajinou posetou nuznými chatrčemi, zdejší obyvatelé nám vybíhali naproti a prosili o jídlo nebo peníze. Byli strašlivě vyhublí, staří a chránili si hlavy turbany proti žhnoucímu slunci. Protijedoucí auta bohatších Barmánců zastavovala a rozdávala jim polévky v pytlíku a jiné trvanlivé potraviny. My jsme se mohli podělit jen o oříšky a peníze. Z té bídy nám bylo skoro do breku. 

Šanský stát

Barma se administrativně dělí na sedm oblastí a sedm států. Jednotlivé státy leží v příhraničních částech země a jmenují se většinou podle hlavního etnika, které je obývá. Šanský stát na východě je největším státem Myanmaru. Šanové jsou jedním z nejvýznamnějších etnik celé země, mají specifické zvyky, tradice i kuchyni. A právě do typického šanského městečka, konkrétně do ospalého horského Hsipaw, vedly naše další kroky.

Goteik

Goteik
Goteik

Do Hsipawu je z centrálního Mandalay možné dostat se za 5 hodin pohodlně autobusem nebo za 11 hodin nepohodlně vlakem. Jasná volba? Ani ne. Vlak totiž po cestě překonává unikátní architektonickou památku - viadukt Goteik. Přestože tahle úzká jednokolejka ležící nad 250 metrů hlubokou propastí pochází již z konce 19. století z dob britské kolonizace, dodnes se využívá. Jde o nejvyšší most Barmy a svého času i o největší železniční traverzu na světě. Cestu přes Goteik jsme si tedy nemohli nechat ujít.

Vlakem přes Goteik viadukt

Když jsme vlakem přejížděli historický viadukt nad hlubokou propastí, byla v nás malá dušička. Cítili jsme nervozitu dokonce i u místních lidí a průvodčích, kteří zavírali všechny dosud otevřené dveře vlaku, abychom se z nich nevykláněli s foťákem. Otázkou zůstává, zda se báli, že vypadneme, nebo že se vlak převáží a spadne do propasti. Nestalo se samozřejmě ani jedno z toho, po pár minutách bylo po všem a my si mohli oddechnout. Starý mnich, který byl naším spolucestujícím, nám za statečnost věnoval košíček jahod. My mu na oplátku darovali okurku a rajče. Seděli jsme vedle sebe na cestě 11 hodin a vzniklo mezi námi jakési mlčenlivé přátelství. Tyhle momenty jsou na cestování nejkouzelnější.

Goteik
Goteik

Hsipaw a šanská kuchyně

Městečko Hsipaw nás přivítalo doslova úžasným počasím. Horské klima, kdy denní teploty nepřesáhly 35 °C, nás po více než čtyřicetistupňových vedrech příjemně osvěžilo. Podobně nás potěšila místní kuchyně. Samozřejmostí jsou v téhle oblasti Šanského státu tradiční šanské saláty a polévky (vývar s tenkými rýžovými nudlemi s masem v rajčatové omáčce, případně s oříšky), které zde najdete na každém rohu. My jsme se však nemohli nabažit indických restaurací, hlavně kvůli tomu, že jsme mohli všudypřítomnou rýži konečně nahradit milovanými indickými plackami chapati, čočkovým dhalem a kuřetem masala.

Co vidět v Hsipaw

Jako všude jinde v Barmě, i v Hsipaw se nachází mnoho krásných buddhistických chrámů. Tzv. Little Bagan na okraji města je přehlídkou starých cihlových stúp a pagod, na kterých se již výrazně podepsal zub času, ale zase jsou velmi autentické. Nedaleký klášter Maha Nanda je poklidným místem života zdejších mnichů. Pozvali nás k nahlédnutí do jejich staré dřevěné pagody, takže jsme na chvíli mohli pozorovat mnišský život. Jsou to lidé jako všichni ostatní - kromě modlení a meditace perou svoje vínová či oranžová roucha, zametají, uklízejí, suší rýži a vaří, čtou ve svých nuzných dřevěných pokojích nebo si hrají s mobilem.

Maha Nanda Monastery
Maha Nanda Monastery
Little Bagan Hsipaw
Little Bagan Hsipaw

Jak jsme se pokusili v Barmě stopovat

Po Maha Nanda Monastery jsme se pěšky vydali k 10 km vzdálené šanské pagodě Bawgyo. Kuba někde četl, že stopování je v Barmě běžné, tak jsme to chtěli vyzkoušet. Omyl. Vypadalo to, že Šanové vůbec nemají ponětí, co to stopování znamená. Zastavovaly u nás výhradně auta s pěti lidmi (či více), aby se jejich posádky zeptaly, co potřebujeme. Prázdná auta nás naproti tomu nevšímavě míjela. Po několika kilometrech se na nás přece jen usmálo štěstí a jedno staré auto nás odvezlo až k Bawgyo Pagodě.

Bawgyo Pagoda
Bawgyo Pagoda

Bawgyo Pagoda, nejsvatější pagoda Šanského státu, je překrásná. Podle legendy ji nechal postavit šanský král na počest jeho milované tragicky zesnulé dcery. Aby bylo stvrzeno přátelství mezi Barmánci a Šany, stala se šanská princezna sedmou manželkou barmského krále. Ten ji však tolik zbožňoval a upřednostňoval před ostatními ženami, že ji ony chtěly otrávit. Král to zjistil a raději ji poslal zpět k šanskému králi. To už však bylo pozdě. Princezna zemřela na cestě domů k otci z nejasných příčin.

Ceny v Barmě

Barma je jednou z nejchudších zemí světa, čemuž odpovídají i zdejší nízké ceny jídla, ubytování a dopravy. Pouze některé turistické atrakce a služby jsou předražené. Pozor také na dvojí ceny - existují např. ceníky některých autobusových společností, které uvádějí jiné jízdné pro místní obyvatele a cizince. Vstupné do většiny chrámů platí pouze turisté. Občas je také možné se setkat s tím, že cizince neobslouží některé vývařovny. Jsi turista? Zaplať si restauraci. Měnou je myanmarský kyat. S jakými cenami v Barmě můžete počítat?

Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní: 200-400 Kč

Jídlo v pouliční vývařovně: 15-30 Kč

Jídlo v luxusní restauraci: 100-200 Kč

Vstupy do památek: 50-400 Kč

Lahev whisky (0,75 l): 60 Kč

(V Barmě se dá sehnat poměrně dobré pivo, rum a whisky. Cena piva je přitom podobná jako whisky a rumu. Oproti tomu víno je zde velice drahé.)

Body naší trasy po Barmě

Už se těšíme za dalšími cestovatelskými zážitky do Laosu :-)