To nejlepší z Moskvy - města jako z pohádky

02.08.2019

Jako v pohádce - tak jsem si připadala v Moskvě. Zdobené chrámy, impozantní budovy, světelná výzdoba, květinové záhony, úchvatné sochy, parky s paláci a všudypřítomné zmrzlinárny a cukrárny - taková je Moskva. Podle obrázků jsem si vždy myslela, že je to jeden velký kýč, ve skutečnosti však jde o město jako vystřižené z dětských snů.

Chrám Vasila Blaženého a Kreml
Chrám Vasila Blaženého a Kreml

Co zažít a vidět v Moskvě

V Moskvě je toho k vidění neuvěřitelně mnoho. My jsme zde strávili 5 dní a ani zdaleka neviděli všechno. Člověk navíc musí počítat s občasnými problémy, které nejsou v Rusku ničím výjimečným - např. politické protesty na ulicích, neuvěřitelné davy lidí a nekonečné fronty k památkám i nepřízeň počasí, kdy se střídá třeskutá zima s větrem a deštěm s vedrem. My jsme tu navíc zažili také obrovský požár blízko od centra, který několik hodin hasily helikoptéry. Vzduch páchl kouřem mnoho kilometrů od požáru.

 • Rudé náměstí - na obrovském Rudém náměstí a v jeho okolí se nachází všechny hlavní moskevské památky. V době naší návštěvy zde zrovna probíhala předvolební akce za přítomnosti mnoha vojáků, během které vystupovaly ruské pěvecké sbory, a místním lidem bylo rozdáváno jídlo zdarma. Zažili jsme si tedy nefalšovanou ruskou atmosféru. Akce byla poklidná a i přes obavy policie a vojáků se zde žádné velké protestní akce nekonaly. Ty přišly až druhý den z důvodu vyřazení jednoho kandidáta z voleb. Bylo během nich zatčeno více než 300 lidí.
Rudé náměstí
Rudé náměstí
 • Moskevský Kreml - do areálu Kremlu (opevněné centrum města) jsme se kvůli dlouhým frontám a vysokému vstupnému bohužel nepodívali.
Moskevský Kreml
Moskevský Kreml
 • Chrám Vasila Blaženého - tenhle nejznámější a nejfotografovanější ruský chrám je na první pohled přehnaně okázalý. Jde o jediné místo v Moskvě, které mi připadalo opravdu kýčovité.
Chrám Vasila Blaženého
Chrám Vasila Blaženého
 • Leninovo mauzoleum - ostatky Lenina vystavují jen několik dní v týdnu. My jsme se na ně přišli podívat v sobotu - prozíravě hodinu a půl před otevíračkou. Kdybychom přišli jen o půl hodiny později, už bychom Lenina pravděpodobně neviděli. Taková se vytvořila před mauzoleem fronta. Stáli v ní nejen cizinci, ale hlavně Rusové s karafiáty v rukou, pro něž je Lenin miláčkem národa. Nestydatě nás předbíhali, jelikož jako cizinci podle nich nemáme stejný nárok Lenina vidět jako oni. Zážitek to byl velký, ale poněkud morbidní.
 • Nabalzamované tělo vypadá jako prázdná vosková figurína (vnitřnosti a mozek byly odstraněny a zkoumány). Pod klimatizací a v tlumeném světle je Leninův obličej nažloutlý stejně jako obličeje desítek vojáků, kteří tělo střeží. Jednu pěst má Lenin zaťatou. Chtěli jsme si ho samozřejmě vyfotit, ale v okamžiku, kdy Kuba sáhl po foťáku, k němu výstražně vykročila asi desítka vojáků. Bez jejich ostřížího zraku se nám nepodařilo v mauzoleu udělat ani krok. Komedie. V okolí mauzolea jsou pomníky dalších ruských vládců. Mimo jiné i Stalina.
Leninovo mauzoleum
Leninovo mauzoleum
 • Státní historické muzeum na Rudém náměstí - nachází se v budově, která vypadá jako zimní palác z pohádky.
Historické muzeum v Moskvě
Historické muzeum v Moskvě
 • Kazaňská katedrála na Rudém náměstí - pokud budete mít štěstí, uslyšíte zde krásné zpěvy ruských žen v šátcích a se svíčkami v rukou.
Chrám Matky Boží Kazaňské
Chrám Matky Boží Kazaňské
 • Nákupní galerie GUM - v tomhle obchodním centru jsem si připadala jako v nákupním ráji. Jsou tu stovky luxusních obchodů světových značek doplněné lákavými zmrzlinárnami a cukrárnami a kouzelnou výzdobou. Velkolepé. Jen asi desetina lidí je tady na nákupech. Zbytek se zmrzlinou v ruce okukuje zdejší krásné prostory a výzdobu. Rusové prostě jedí zmrzlinu pořád, nevadí, že je počasí na zimní bundu.
Nákupní galerie GUM
Nákupní galerie GUM
Zákusky v nákupní galerii GUM
Zákusky v nákupní galerii GUM
 • Květinové záhony a výzdoba kolem nákupní galerie GUM - ani před galerií GUM pohádka nekončí. Barevné květinové záhony a impozantní světelná výzdoba přímo v centru města se jen tak nevidí.
Před galerií GUM
Před galerií GUM
 • Výměna stráží a věčný oheň - každou hodinu probíhá v Alexandrovském sadu u stěny Kremlu výměna stráží. U hrobu neznámého vojína (památník padlým vojákům světové války) hoří slavný věčný oheň.
Výměna stráží Kreml
Výměna stráží Kreml
 • Koňské sousoší s fontánou na Manéžním náměstí
Manéžní náměstí
Manéžní náměstí
 • Katedrála Krista Spasitele - díky krásným interiérům stojí za prohlídku nejen zvenku, ale i zevnitř.
Katedrála Krista Spasitele
Katedrála Krista Spasitele
 • Starý Arbat - věhlasná pěší zóna plná pouličních umělců a ruských suvenýrů.
Starý Arbat
Starý Arbat
 • Moskevské mrakodrapy - přestože nejsou nijak zvlášť unikátní, i výškové budovy patří k moderní Moskvě.
Moskevské mrakodrapy
Moskevské mrakodrapy
 • Park Kolomenskoye - obrovský park s krásným palácem cara Alexeje Michajloviče, zajímavými branami, pomníky, kostely i skanzenem dřevěné architektury. Jeho návštěvu doporučuji, park i samotný palác jsou opravdu nádherné. Obyvatelé Moskvy se zde scházejí na pikniky i kulturní akce. V době naší návštěvy se tu zrovna konal hudební festival.
Kolomenskoye
Kolomenskoye
Festival v Kolomenskoye
Festival v Kolomenskoye
 • Park Tsaritsyno - další z pěkných parků s historickými budovami. Probíhá zde focení mnoha svateb. Není divu, zdejší palác je impozantní podobně jako blízké altány, pergoly, jeskyně, chrámy apod. Parku dominují vodní plochy. Nadšeni z Tsaritsynova parku jsme se vydali ještě k letnímu sídlu Kuskovo, které je rovněž obklopeno parkem. K našemu překvapení nás tam však bez lístku nechtěli pustit - sobota je tu věnována pouze focení svateb.
Tsaritsyno
Tsaritsyno
 • Klášter Novodevichy - Nový dívčí klášter je údajně velmi krásný. My jsme ho bohužel viděli v době rekonstrukce, takže téměř všechno bylo skryté pod lešením. Rekonstrukce kláštera probíhá neuvěřitelných 10 let - až do roku 2022.
Novodevichy
Novodevichy
 • Sergijev Posad - jelikož nám věčně zacpaná a přelidněná Moskva (má více obyvatel než celá ČR - 12,5 milionu) začala po několika dnech lézt na nervy, vydali jsme se objevovat její okolí. Město Sergijev Posad se nachází 75 km severně od centra metropole a je slavné díky Klášteru sv. Sergeje, který je zapsán v UNESCU. Areál obsahuje více než 50 budov z různých období a architektonických slohů a je jedním z nejvýznamnějších pravoslavných klášterů světa (něco jako pro katolíky Vatikán). V historii zde probíhaly křtiny následníků ruského trůnu a ukrýval se car Petr Veliký.
 • Dnes je zde spousta čínských turistů a obchodníků se suvenýry. Kromě matrjošek prodávají nádherné kožešiny nebo ruský alkoholický nápoj "kvas" vyráběný z žitného chleba. Nabízel nám ho starý Rus, který poté, co jsme mu oznámili, že jsme Češi, nadšeně zapěl text písničky "Den je krásný" od Karla Gotta. Ten je slavný snad všude.
Sergijev Posad
Sergijev Posad

Jak jsme se snažili vařit z ruských surovin

Boršč, pirožky a pelmeně - svatá trojice pokrmů, které jsou k dostání po celém Rusku. Ke konci našeho pobytu v Rusku jsme však dostali chuť na českou kuchyni a vyrazili jsme do obchodu nakoupit suroviny na českou zelňačku, domácí housky a štrúdl. Kvůli azbuce a kulturním rozdílům to však nebylo úplně jednoduché.

Největší problém byla hladká mouka, která v Rusku vlastně vůbec neexistuje. Jejím ekvivalentem je mouka na pečení, ale rozdělení na hladkou, polohrubou a hrubou mouku v Rusku není - tedy alespoň podle lidí, kteří nám ji v obchodě pomáhali hledat. Další kámen úrazu spočíval v listovém těstě - prodávají ho sice rozválené, ale jen částečně (je potřeba dále vyválet) a na igelitu, nikoliv na pečícím papíru, jak jsme se dozvěděli až po návratu z obchodu (samozřejmě sebou nevozíme váleček ani pečící papír). Problém byl také s gramáží, na níž jsme zvyklí z ČR. Máslo má standardně 180 g, mouka 2 kg, droždí 100 g a velký bílý jogurt je k nedostání. Ani klasickou klobásu se nám sehnat nepodařilo - prodávají je tady ve velikosti uheráku.

U Rudého náměstí
U Rudého náměstí

Po Moskvě jsme zvažovali jízdu vlakem Transsibiřskou magistrálou za sibiřskou přírodou, ale vzhledem k zimě, která panuje v Moskvě (dnes 9 °C), se neodvažujeme. Těšíme se tedy na další zemi na naší trase. Ukrajina už čeká. Stačí jen zdolat 600 km.